دستور العمل استفاده از ظروف لاوان
آبان ۱۵, ۱۳۹۷
ماهی سرخ کن تیتان
تیر ۳۰, ۱۳۹۸

سوالات متداول در مورد استفاده از ظروف نچسب


1- چرا ظروف تفلون نباید بیش از 250 درجه حرارت ببینند؟

در ظرف تولید شده هیچ ماده مضری وجود ندارد که هنگام طبخ غذا متصاعد گردد. توصیه می شود برای حفظ نچسبی، ظرف را بیش از 250 درجه سانتیگراد حرارت ندهید؛ زیرا باعث شکستن پیوندهای شیمیایی PTFE و در نتیجه تجزیه آن می گردد که در نهایت منجر به تغییر خواص تفلون به ویژه کاهش خاصیت نچسبی ظرف می شود.

2- چنانچه پوشش داخل ظرف در اثر مرور زمان از بین برود ، آیا باز سازی ظروف تفلون به صرفه و بهداشتی است؟

خیر، پوشش نچسب دوباره پیشنهاد نمی گردد نکته مهم در مورد ظروف تفلون این است که هرگز برای صرفه‌جویی و کمک به اقتصاد خانواده، به بازسازی ظروف تفلون خود فکر نکنید و به دنبال راه‌های دیگری باشید، چون وزارت بهداشت با توجه به مورد تایید نبودن واحدهای بازسازی تفلون و نوع تفلون مصرفی در این موارد، فعالیت این‌گونه واحدها را غیرمجاز اعلام کرده است.

3- ظروف تفلون را چگونه باید تمیز کرد؟

ظرف را با ید با آب ، مایع ظرف شویی و اسفنج نرم شست.ظروف نچسب را باید بعد از هر بار استفاده شست تا لایه چربی روی سطح آن پاک شود. در صورتی که برای پاک کردن ظرف فقط از دستمال کاغذی و یا آب استفاده شود لایه چربی روی ظرف باقی مانده و بعد از استفاده های بعدی لکه چربی روی ظرف ظاهر می شود.ظروف نچسب را نباید با پودرهای پاک کننده قوی(مثل پودر لباسشویی) ، اسفنج های زبر و سیم ظرفشویی تمیز کرد. یک اسفنج نایلونی بهترین وسیله برای شستشوی داخل و خارج ظروف می باشد.

4- آیا می توان از ظروف لاوان داخل فر استفاده نمود؟

ماهی سرخ کن لاوان (بدون درب شیشه ای) تا دمای 180 درجه سانتیگراد و برای نهایتا یک ساعت می توان مورد استفاده قرار گیرد. چون دستگیره های باکالیتی تحمل دمای بیش از 180 درجه را ندارند .

5- پوشش نچسب از چه موادی تشکیل شده و آیا استفاده از آن بی خطر است؟

تمام پوشش های نچسب از ماده PTFE که مخفف نام یک پلیمر به نام پلی تترا فلوئوراتیلن می باشد ، تشکیل شده اند. این نوع پوشش نچسب در مقابل اسید و قلیا بسیار مقاوم است و تا دمای 400 درجه سانتیگراد را تحمل میکند.از آنجایی که در آشپزخانه های معمولی حد اکثر دمای ایجاد شده در ظروف بیش از 300 درجه نمی شود بنابر این خطری ظروف را تهدید نمی کند. سازمانهای بهداشتی ذی صلاح در اروپا ، آمریکا و سایر کشورها ، استفاده از این ظروف PTFE را در پخت و پز تایید کرده اند . زیرا PTFE از یک ماده بی اثر ساخته شده است که در تماس با غذا ، آب و مواد شوینده هیچگونه واکنش شیمیایی بروز نمی دهد.چنانچه تکه ای از لایه PTFE نا خواسته بلعیده شود هیچ خطری ندارد

6- بازار مصرف ظروف تفلون در کشورهای پیشرفته چگونه است؟

FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) و EFSA (سازمان کنترل مواد غذایی اروپا) اعلام کرده است استفاده از ظروف PTFE کاملا بی ضرر است. از این رو بازار بزرگ ظروف PTFE در جهان هنوز قابل مقایسه با سایر ظروف نیست.

7- عاری بودن از گاز PFOA به چه معنی است و چگونه گاز PFOA در حین فرایند تولید از ظرف خارج می شود؟

در پروسه تولید ظروف PTFE کلیه مواد مضر از جملهPFOA از کوره خارج می گردد و فقط ماده نچسب یعنی PTFE می ماند که هیچگونه ضرری برای سلامتی ندارد. PTFE به عنوان ماده نچسب در برخی از لوازم پزشکی در داخل بدن انسان نیز استفاده می شود. ضمناً PTFE به کار رفته در ظروف تفلون عاری از PFOA می باشد و هیچگونه خطری برای سلامتی انسان ندارد. فقط در مورد ظروف PTFE توصیه می شود ظروف در معرض دمای بیش از 250 درجه سانتیگراد قرار نگیرند که موجب تجزیه PTFE موجود در ظروف که ماده اصلی نچسبی می باشد، میگردد.

8- آیا ظروف PTFE (تفلون) سبب بیماری می شوند؟

واحد های تولیدی داخلی که مجوز تولید از اداره بهداشت و اداره استاندارد را دارند محصولاتی سالم که توسط وزارت بهداشت و اداره استاندارد تایید شده است، تولید می کنند. متاسفانه در سال های اخیر برخی از تاجران سود جو از کم اطلاعی مردم سوء استفاده کرده و با تبلیغاتی غیر واقعی و استفاده از عبارات غیر فنی، غیر علمی و غیر مستدل بدون ذکر منبع معتبر؛ زحمات چند ساله تولید کنندگان داخلی را بی ارزش کرده، اعتبار اداره استاندارد را زیر سوال برده و شایعاتی بی پایه را در جامعه گسترش می دهند. غالب این مطالب تجاری برای فروش اجناس وارداتی ( عمدتا ظروف بی کیفیت وارد شده از کشورچین یا هند ) در برخی مجلات و کاتالوگ ها چاپ می شوند.

نظرات بسته شده اند